Inflácia požiera úspory, peniaze stratili svoju hodnotu

coins, banknotes, money-1726618.jpg

Dnes pre väčšinu ľudí vážna téma, ako zabrániť vysokej inflácii, aby nepožierala naše úspory.

Aký je správny investičný nástroj, ktorý by infláciu porazil, keď globálne investičné stratégie zaznamenali v poslednom období poklesy v desiatkach percent?

Odporúčaní určite nájdeme viacero. Môžeme si za svoje úspory kúpiť investičnú nehnuteľnosť. Uložiť svoje úspory do drahých kovov. Dlhodobo investovať do akcií, dlhopisov. Zrekonštruovať si nehnuteľnosť. Kúpiť rôzne tovary a služby.

Najdôležitejším krokom, ktorý je potrebné urobiť je ten, že sa začnem o svoje financie starať každý deň. Tak ako sa denne staráme o rôzne dôležité veci v našom živote. Vraví sa, že peniaze nie sú všetko. K nášmu životu sú však nepostrádateľné.

Dôležité sú 2 veci:

1) Náklady

Mali by sme sa denne zaoberať, tým na čo peniaze míňame. Ktoré veci sú pre náš život nevyhnutné, dôležité, z rozmaru, alebo dokonca luxusu.

2) Ideálne finančné portfólio – optimálny investičný horizont

Z krátkodobého hľadiska je asi nemožné porážať  vysokú infláciu a ak také investičné portfólio existuje je skôr štatistickou výnimkou. Avšak v dlhodobom časovom horizonte je možné porážať výnosmi z investovaného majetku aj priemernú infláciu.

Jedna s variant ideálneho portfólio by mohla vyzerať aj takto:

  • Základná 6 mesačná rezerva je uložená na bežnom účte, alebo v hotovosti.
  • Dlhodobá rezerva uložená v realitných fondoch s dlhodobým výnosom na úrovni 3-6 % p.a.
  • Voľné finančné zdroje, ktoré nám dlhodobo dokážu porážať infláciu uložme do Indexových ETF fondov s priemerným výnosom 8-10 % p.a.

Vysoká inflácia je pre niekoho tragédiou, pre niekoho výzvou. Aby bola pre nás výzvou starajme sa o naše financie každý deň. Kontrolujme si naše náklady a zamerajme sa na ideálne portfólio.

 

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *