Prečo sa poistiť? Má životné poistenie vôbec zmysel?

family, holding hands, parents-1866868.jpg

Prečo sa poistiť? Má životné poistenie vôbec zmysel? Ako sa najlepšie poistiť?

Na tieto otázky som sa pokúsila v tomto článku odpovedať ľudskou rečou a vyjadriť môj názor z pohľadu človeka, ktorý nikdy netúžil nikoho poisťovať ani poistky vôbec predávať a ani sa tým živiť. Ťažko by som mohla túto prácu robiť, keby som mala predávať niečo, čo nemá pre človeka zmysel alebo úžitok.

Poistenie má podľa mňa najväčší zmysel pre ľudí, ktorí práve potrebujú mať nielen POCIT bezpečia, ale skutočnú OCHRANU v prípade nepriaznivých udalostí. Ak práve neoplývate tučným kontom na účte alebo nie ste vlastníkom obrovského majetku a zároveň nie ste „veštec“, aby ste s istotou vedeli, čo bude zajtra, má poistenie pre vás určite význam. Napriek tomu, že je všeobecne známy názor medzi ľuďmi, že platiť poistku sú len vyhodené peniaze, ak sa ocitnete v zložitej situácii v dôsledku choroby, ťažkého úrazu, či dokonca smrti člena rodiny, verte mi, že poistka bude jedna z prvých vecí, ktorá Vám v tej chvíli napadne a budete radi, že ju máte. Nebudem tu rozpisovať a strašiť príkladmi, ktoré som vo svojej praxi zažila.

Každý rozumný človek by si to mal vedieť uvedomiť, obzvlášť ak je zodpovedný nie len za seba, ale aj za svoju rodinu, partnera a deti.

Ak máte zlé skúsenosti s poistením v minulosti, treba zvážiť, čo ste vôbec mali poistené a za akých podmienok. Niektorí ľudia očakávajú za málo peňazí veľa muziky. Je potrebné venovať svojmu zabezpečeniu potrebnú pozornosť a nastaviť si to naozaj podľa individuálnych potrieb a možností.

Okrem toho ľudia často zabúdajú na dôležitý FAKT. Tým, že sa vám za celé obdobie poistenia nič nestane, svojimi zaplatenými peniazmi za poistku nekŕmite poisťovňu ani tých „ darmožráčov“ ,ktorí vám tú poistku uzavreli, ale napĺňate jeden zo základných 3 princípov poistenia a to SOLIDÁRNOSŤ. Z uhradených platieb poistného totiž musí poisťovňa tvorí balík peňazí, z ktorého sa vypláca poistné plnenie práve tým, ktorým sa tá veľmi nepríjemná udalosť stala. Vyplácajú sa z toho finančné prostriedky napríklad rodine, ktorá prišla o otca živiteľa rodiny. A rovnakú ochranu máte aj vy pre svoju rodinu, kedykoľvek počas poistenia.

Ak máte v niečom pochybnosti, treba sa o tom hlavne rozprávať a nezmietnuť zo stala veci, ktorým človek nerozumie.

A ako sa najlepšie poistiť?

To je predmetom individuálneho stretnutia. Niekto chce kryť len tie najvážnejšie riziká. Niekto nemá ani malú rezervu na účte a potrebuje kryť aj menšie úrazy. Niekto je zdravý ako ryba a niekto má už v tomto čase zdravotné komplikácie. Toto všetko a aj iné ďalšie veci ovplyvňujú to, ako to správne nastaviť a nebyť potom sklamaný.

Životnému poisteniu treba venovať patričnú pozornosť. Nie je to PZP, kde stačí vygoogliť cenu.

Rada sa s Vami o tom porozprávam na osobnom stretnutí.


Renáta Beráková, finančný špecialista

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *